piątek, 20 grudnia 2013

M-ikona wystawa


17 grudnia gościliśmy pana Stanisława Andrzeja Średzińskiego, animatora kultury, literata, twórcę     i opiekuna Integracyjnego Koła Pisarzy i Poetów KAMENA. Autor zajmuje się wolnoczasowym, autorskim ruchem artystycznym 60+. Twórca wystawy uroczyście otworzył wernisaż i wprowadził widzów w świat swojej sztuki.."M-ikona" jest jakby skrótem myślowym: M-modlitwa , modlitwa-ikona". Wystawa została połączona z wręczeniem nagród laureatom bratysławskiego festiwalu ROZHLADY. Wśród zgromadzonej publiczności zostały rozlosowane rękodzieła członków koła KAMENA. Były to m.in. ręcznie malowana bombka, ikona, aniołek wykonany z metalu i  tomik poezji pana Krzysztofa Nowaka. Po zapoznaniu się z ikonami pana Stanisława Średzińskiego zgromadzeni na imprezie mogli skorzystać z bezpłatnych konsultacji dotyczących pielęgnacji dłoni. Zarówno nasi czytelnicy jaki i licznie zgromadzeni artyści  bardzo pozytywnie ocenili wystawę i przebieg imprezy.







czwartek, 19 grudnia 2013

Świąteczne Bajkorysowanie

W ostatni piątek gościliśmy naszych małych czytelników na kolejnym Bajkorysowaniu. Tym razem tematem spotkania były zbliżające się święta Bożego  Narodzenia.  W radosny i magiczny klimat świąteczny dzieci i ich rodziców wprowadziły nasze wolontariuszki. Wspólnie z dziećmi tworzyły kartki i ozdoby świąteczne którymi ozdobiliśmy naszą biblioteczną choinkę.A chwilę później maluchy pląsały z balonikami w rytmie wigilijnych kolęd. Pożegnaliśmy się życzeniami Wesołych Świąt i obietnicą spotkania na  karnawałowym Bajkorysowaniu.









środa, 18 grudnia 2013

Mikołajowe spotkania

Wszyscy czekamy na świętego Mikołaja.  W ostatnich dniach wypatrywaliśmy go wspólnie z przedszkolakami z PM 77, 9 i 114.  W ramach spotkań mikołajkowych przybliżaliśmy dzieciom historię biskupa Mikołaja z Miry. Rozmawialiśmy też o reniferach, elfach i innych pomocnikach wyczekiwanego gościa. Zastanawialiśmy się czy każde dziecko zasługuje na prezent i jak ciężki jest worek pełen zabawek.A później w bibliotece zapanowała prawdziwa zima ponieważ odbyły się zawody w rzucaniu papierowymi "śnieżkami "do celu..Spotkania kończyły się "tańcem wesołych Mikołajów". Dzieci pozostawiły po sobie świąteczne życzenia, radosną atmosferę i ozdoby świąteczne którymi udekorowaliśmy bibliotekę.




czwartek, 12 grudnia 2013

"Amy i przyjaciele"






10 grudnia gościliśmy w naszej Filii przedstawicielkę wydawnictwa Akapit Press panią Joannę Lewandowską. Na spotkanie przybyły także "Sowy" z PM nr 9. Przedszkolaki wysłuchały z wielką przyjemnością fragmentów polecanej serii książek o Amy i jej przyjaciołach. Podczas spotkania powstały portrety bohaterów książki: psa Hiltona, papugi Hypatii, kotów Einsteina, Bazi, Isambarda, Bochenka. Najlepszym przyjacielem człowieka jest zwierzak - taki wniosek na zakończenie wysnuły dzieci.
Wydawnictwo Akapit Press proponuje również: Most nad Missisipi, Jak wytrzymać z moją siostrą, Penny z Piekła Rodem i wiele innych książek do czytania na zimowe, długie wieczory.








piątek, 6 grudnia 2013

Książka stara i nowa - lekcja biblioteczna

W dniu dzisiejszym gościliśmy uczniów GM nr 10 na spotkaniu o historii książki. Młodzież zapoznała się z książkami wydanymi przed 1945 rokiem, które znajdują się w naszych zbiorach: są to encyklopedie, słowniki i albumy. Wysłuchała krótkiej historii o powstaniu druku i książek. Uczniowie dowiedzieli się według jakiej klasyfikacji uporządkowany jest księgozbiór. Na koniec spotkania opowiedzieliśmy naszym gościom kilka dowcipów i anegdot związanych z pracą w bibliotece.








Czterdzieste urodziny biblioteki


Nasza biblioteka skończyła w tym roku 40 lat i z tej okazji zaprosiliśmy zaprzyjaźnionych czytelników na wspomnieniowe spotkanie. Wystawa materiałów z kronik bibliotecznych przypomniała dawne czasy i pomagała prześledzić przemiany, jakie zaszły w bibliotece na przestrzeni lat. Wspominaliśmy czytelników, i dawnych pracowników naszej placówki. Obejrzeliśmy również wpisy zawarte na blogu Filli. Urodziny biblioteki uczciliśmy przy pysznych ciastkach i filiżance kawy. Serdecznie dziękujemy naszym czytelnikom za gratulacje i życzenia.




środa, 4 grudnia 2013

Bajkorysowanie




 

 

ŚWIĄTECZNE
BAJKORYSOWANIE !

 
GŁOŚNE CZYTANIE BAJEK I ZABAWY PLASTYCZNE
PIĄTEK 13.12.2013 GODZ.17:00

 
MBP ŁÓDŹ-BAŁUTY
FILIA NR 25 UL. BOYA-ŻELEŃSKIEGO 15

 
MAMO, JA CHCĘ DO BIBLIOTEKI!

 

 

 

 

poniedziałek, 2 grudnia 2013

III Salon Ciekawej Książki

W miniony weekend czytelnicy i miłośnicy książek mieli okazję  uczestniczyć w święcie książki jakim niewątpliwie był III Salon Ciekawej Książki odbywający się w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Jak co roku bibliotekarze MBP Łódź Bałuty wraz z Fundacją ABCXXI - Cała Polska Czyta Dzieciom zorganizowali warsztaty plastyczne dla dzieci. Tym razem hasłem przewodnim zajęć była twórczość Juliana Tuwima. Do wierszy poety dzieci tworzyły własne, oryginalne ilustracje. W ten sposób powstało wiele ciekawych książeczek, które sprawiły wiele radości autorom, rodzicom i nam samym.W pracy twórczej najmłodszym pomagaliśmy głośno czytając poezje łódzkiego autora. Zajęcia przyciągnęły wielu uczestników i wywołały wiele uśmiechów na twarzach.



Plastuś w bibliotece


Plastuś to mały ludzik wykonany z plasteliny przez dziewczynkę o imieniu Tosia. Uczniowie SP" Kornelówka" zapoznały się z bohaterem książki pt. "Plastusiowy Pamiętnik" podczas głośnego czytania. Poznały tajemnicze pudełko - piórnik. Rozwiązywały krzyżówkę z hasłem.  Dowiedziały się, że pamiętnik może napisać każda osoba zarówno małe dziecko, jak  i dorosły. Pamiętniki skrywają często nasze tajemnice. Dzieci otrzymały od nas takie właśnie mini pamiętniki do kolorowania.




Pierwsze kroki w bibliotece

Kolejny raz odwiedziły nas dzieci z SP nr 81. Tym razem jedna z pierwszych klas zapoznała się ze specyfiką funkcjonowania biblioteki. Młodzi czytelnicy dowiedzieli się co zrobić aby zapisać się do biblioteki i jak korzystać z naszych zbiorów. Pierwszaki rozwiązywały zagadki o bibliotece i szukały różnic dzielących bibliotekę od księgarni.Dowiedziały się kim jest autor i ilustrator. W czasie lekcji obejrzały najciekawiej wydane książki dla dzieci i młodzieży Do zobaczenia wkrótce, tak pożegnały nas dzieci.






Pożegnanie z misiami.

Misie które zadomowiły się w bibliotece, hucznie obchodziły Światowy Dzień Pluszowego Misia. Było głośno i wesoło ale w końcu to 111-te urodziny. Wraz z niedźwiadkami kolejno bawiły się "Sowy" i "Wiewiórki" z PM 9 oraz najmłodsze dzieci z PM 114. Oprócz złożenia życzeń urodzinowych przedszkolaki miały do wykonania inne trudne zadania. Uczyły misie tańczyć  i przeprowadzały pluszowe zwierzaki przez most nad rwącą rzeką. Ponadto rysowały portrety drapieżników i układały puzzle. Spotkania kończyły zaproszenia na urodziny misia już za rok.

czwartek, 21 listopada 2013

Światowe Dni Pluszowych Misiów w bibliotece

Miękki, puchaty i taki z łatką. 25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo "czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!"

"Sto lat" swoim pluszakom zaśpiewały w bibliotece przedszkolaki z grupy     " Rybek i Zajączków"   z PM  nr 77 i uczniowie SP " Kornelówki"  klasy 1-3. Dzieci bawiły się przy piosenkach o niedźwiadkach, uczestniczyły                   w zawodach i misiowej gimnastyce. Wykonały portret misia z zawiązanymi oczami, układały bajkowe puzzle. Na koniec otrzymały wykonane z papieru maski misiów oraz " małe co nieco" - cuksy miodowe.





środa, 20 listopada 2013

Pierwszaki w bibliotece

Pierwszoklasiści z SP nr 81 odwiedzili nas w bibliotece. Ponieważ dla większości była to pierwsza wizyta , dzieci zapoznały się z regulaminem i zasadami korzystania z naszych zbiorów. Następnie oglądały najciekawsze książki z różnych działów. Dowiedziały się ile książek zgromadziła biblioteka, co to jest karta książki i deklaracja czytelnika. Na zakończenie otrzymały zakładki z godzinami funkcjonowania biblioteki i serdeczne zaproszenie na kolejne spotkania.





wtorek, 19 listopada 2013

Wystawa jubileuszowa fotoreportera PAP Grzegorza Michałowskiego



"WyMIGane - ćwierć wieku w mediach" - to tytuł wystawy fotografii fotoreportera Polskiej Agencji Prasowej Grzegorza Michałowskiego. Na otwarcie wystawy w  bibliotece przyszli uczniowie GM nr. 10.
Grzegorz Michałowski wybrał na ekspozycję ponad 60 zdjęć z kilkudziesięciu tysięcy fotografii, które powstały w ciągu 25 lat jego pracy zawodowej.
"Jest to wybór pojedynczych fotomigawek, które w większości można by nazwać fotofelietonami, obrazujących życie pokazywane z odrobiną humoru, z dystansem, które mają rozbawić czy pobudzić do refleksji" - powiedział Michałowski.
 "Moją ulubioną formą jest pojedyncze zdjęcie, a nie cykl fotografii, który coś opowiada, tylko próba zamknięcia całego wydarzenia czy zaobserwowanej sytuacji w jednym zdjęciu" - zaznaczył fotograf.
Tytuły wystawy "WyMIGane" odnosi się do skrótu "mig", którym kiedyś podpisywał swoje zdjęcia, a który przylgnął do fotoreportera, zmieniając się w jego pseudonim powszechnie używany w środowisku.
Fotografie wzbudziły  zainteresowanie wśród młodych gości i naszych czytelników. Padło wiele pytań, na które autor chętnie odpowiadał. Na zakończenie spotkania  pan Grzegorz otrzymał najnowszy model NIKONA