środa, 29 października 2014

Spotkanie z kundelkiem

Jak opiekować się zwierzątkiem w domu? Czego potrzeba czworonożnemu przyjacielowi do szczęścia? Czy można głaskać każdego na drodze spotkanego pieska?
Na te pytania odpowiadały dzieci z PM nr 77. "Zajączki" pokolorowały maski w kształcie psów.Na parę minut w cieliły się w rolę czworonogów. Mogły sobie głośno poszczekać i pochodzić na czworakach.


 "Zajączki" z PM nr 77

Stroje, rękodzieła, legendy polskie

Grupa "Wiewiórek" z PM nr 9 powędrowała z nami w poszukiwaniu śladów dawnej kultury ludowej. Przedszkolaki poznały strój ludowy łowicki, podhalański, krakowski. Dzieci zobaczyły na naszej wystawie rękodzieła pań z Klubu Rencistów i Emerytów "Tatarak". "Wiewiórki" opowiedziały legendę o strasznym smoku wawelskim i pokolorowały jego portret. Z maluchami pobawiliśmy się, w niektóre zabawy ludowe.






wtorek, 28 października 2014

Kundelkowe Bajkorysowanie

W październiku obchodzimy Dzień Kundelka. Z naszymi małymi czytelnikami porozmawialiśmy, jak należy opiekować się czworonogami. Pupil w domu to nie jest zabawka, z którą można się tylko bawić. Pies czy każde inne zwierzątko jakie mieszka z nami trzeba karmić, przytulać, opiekować się nim. To bardzo duża odpowiedzialność i przyjemność dla właścicieli. Dzieci z małych kolorowych kółek zrobiły pieski.
Podczas Bajkorysowania mamy naszych małych czytelników uczestniczyły w spotkaniu, które prowadziła pani Renata Pardon- autorka wystawy "Tworzenie daje moc". Panie wysłuchały krótkiego wykładu o coatchingu.







piątek, 24 października 2014

Z folklorem przez kraj

Z przedszkolakami z PM nr 9 powędrowaliśmy przez regiony Polski w poszukiwaniu folkloru. Dzieci dowiedziały się, jakie są różnice i podobieństwa w strojach ludowych z różnych obszarów naszego kraju. Porównały stroje: góralskie, krakowskie i łowickie. Ludowość to nie tylko stroje, rękodzieła ale także piosenki i popularne zabawy. "Sowy" pobawiły się przy muzyce ludowej w "Bąka", "Jaworowych ludzi", "Adama co siedmiu synów miał". Dzieci przypomniały sobie legendę o smoku wawelskim. Z zapałem zrobiły kolorowy portret smoka z łuskami, który zabrały do przedszkola.    





Pozytywne myślenie- wystawa

"Tworzenie daje moc" taki tytuł ma wystawa pani Renaty Pardon, którą w dniu wczorajszym obejrzeli uczniowie SP "Kornelówka". Sama autorka wystawy opowiadała uczniom dlaczego zdecydowała się,  na wystawienie swoich prac. Dlaczego przewodnimi kolorami wystawy są, fioletowy i różowy. To kolory które, pobudzają twórcze myślenie wg. autorki. Dzieła Pani Renaty mają na celu przekazanie jak najbardziej pozytywnych myśli, szukania sensu istnienia w świecie.






"Twój wewnętrzny spokój - daje siłę"
"Szczęście to cudny biały kwiat....
                                    Jak rośnie w Tobie"
"Codziennie siebie pytaj 
                                  Jak nie zgubić radości w drodze życia?"

     

środa, 22 października 2014

Nasze pasje

W ramach drugiej edycji Międzynarodowego Festiwalu Aktywności Artystycznej Seniorów  Przyjaciół Rozłogi 2014 zaprezentowaliśmy różne oblicza twórczości seniorów."Nasze pasje" - to tytuł wystawy członków Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów zrzeszonych w Kole nr 12 "Tatarak". Na wystawie zaprezentowana jest własnoręcznie wykonana biżuteria, bombki, jaja, pudełka techniką decoupage autorstwa pani Elżbiety Rzepkowskiej. Zobaczyć możemy pięknie haftowane serwety pani Haliny Bogusz i wykonane haftem krzyżykowym prace pani Haliny Wielec i pani Danuty Kozak. Panie, których prace plastyczne prezentujemy są aktywnymi seniorkami. Ich działalność artystyczna nie zawsze ma okazję do szerszej prezentacji i zaistnienia. A przecież takie formy przekazu wnoszą nowe wartości przydatne we współczesnym życiu. Aktywność seniorów sprzyja powstawaniu nowych pomysłów i inspiruje do wymiany myśli twórczych całe środowiska. Takie cele stawia przed sobą Integracyjne Koło Pisarzy i Poetów Kamena, które jest głównym organizatorem festiwalu. Tegoroczny festiwal potrwa do 24 października 2014.
Rękodzieła pań natomiast będzie można podziwiać do końca października w godzinach pracy naszej placówki.












Kornelówka w bibliotece

Uczniowie z klasy pierwszej i drugiej SP "Kornelówka" uczestniczyli w zajęciach dotyczących zasad korzystania z biblioteki. Omówiliśmy z dziećmi różnice pomiędzy biblioteka a księgarnią. Poznały różne rodzaje bibliotek.Dowiedziały się, kto może i w jaki sposób zapisać się do biblioteki publicznej. Pokazaliśmy uczniom nasze najciekawsze zbiory. Na pamiątkę spotkania dzieci otrzymały od nas zakładki do książek.



 

Jak opiekować się psem?

 


 Z okazji październikowego Dnia Kundelka wspólnie z przedszkolakami z PM nr 77 rozmawialiśmy o tym jak, należy zajmować się naszymi czworonożnymi przyjaciółmi. Powtórzyliśmy sobie ogólne zasady jak zachowywać się, gdy widzimy obcego psa. "Papużki" na pewien moment zamieniły się w pieski. Dzieci miały swoje budy i mogły sobie poszczekać. Na tablicy narysowały portret kundelka. Maluchom podobały się zajęcia co pokazały nam świetnie imitując machanie ogonkami.





Wykład pani Zofii Czechowicz

W dniu 15 października odbyło się, spotkanie z panią Zofią Czechowicz. Pani doktor zainicjowała autorskim wykładem pt."Jak zdrowo się zestarzeć?" cykl spotkań dotyczących profilaktyki zdrowia w ramach Mini Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Licznie zgromadzeni czytelnicy wysłuchali kilku definicji procesu starzenia się. Prowadząca jako gerontolog podkreślała fakt że, lat przybywa nam wszystkim, jest to proces naturalny, którego  istnienie należy akceptować i godnie z nim współistnieć.Zajęcia przerodziły się, w swobodną dyskusję z licznymi zapytaniami a odpowiedzi okraszone anegdotami z praktyki prelegentki uświadamiały że, kolejne etapy starości to nie choroba lecz część życia w której, musimy o siebie bardziej zadbać.





czwartek, 16 października 2014

Klub Młodego Czytelnika

Po raz pierwszy w tym roku szkolnym odwiedzili nas członkowie Klubu Młodego Czytelnika, który istnieje w SP nr 81. Opiekę nad młodymi czytelnikami sprawuje pani Teresa Chamczyk, bibliotekarka szkolna. Uczniowie poszerzyli swoją wiedze na temat folkloru polskiego.  Przypomnieliśmy legendy dotyczące powstania Krakowa i Warszawy, a także mówiliśmy o genezie tworzenia się naszego miasta Łodzi. Rozmawialiśmy o działalności etnografa, folklorysty Oskara Kolberga.



Folklor a przedszkolaki

Podczas ostatnich zajęć rozmawialiśmy z dziećmi z PM nr 77 o polskim folklorze ludowym. Przedszkolaki poznały stroje ludowe z różnych regionów Polski m. in.: strój podhalański, krakowski, łowicki. "Zajączki" poznały przykłady , nie których rękodzieł regionalnych: serwet, korali, chust. Wspólnie z dziećmi bawiliśmy się przy dźwiękach muzyki ludowej w stare zabawy regionalne takie jak: " Uciekaj myszko do dziury" , " Jaworowi ludzie ", " Bąk ". Spotkanie z folklorem zakończyło oglądanie bajki pt.: " Pyza na polskich dróżkach ".












"Zajączki" z PM nr 77