piątek, 22 czerwca 2012

Bolek i Lolek na Letniej Olimpiadzie

W miesiącach wakacyjnych (lipiec, sierpień) w poniedziałki, środy i piątki w godz. 12:00 - 14:00 zapraszamy dzieci na wakacyjne spotkania z "Bolkiem i Lolkiem na Letniej Olimpiadzie". Proponujemy udział w zajęciach komputerowych poświęconych różnym dyscypliną sportowym, warsztatach plastycznych oraz turniejach gier planszowych. 

Wakacyjne godziny otwarcia

Przypominamy czytelnikom, że w miesiącach lipcu i sierpniu biblioteka jest czynna w:
poniedziałki, środy, piątki 
w godz. 12:00 - 19:00  

Serdecznie zapraszamy

Żeglujemy po morzach i oceanach, czyli wakacje z "Kapitanem Gburem"

Ostatnie przedwakacyjne spotkanie z przedszkolakami miało już w pełni wakacyjny charakter. Dzieci  opowiadały o swoich planach na najbliższe letnie miesiące. 
Przygotowałyśmy dla nich szereg atrakcji związanych z morzem i żeglugą morską.
Maluchy poznały  historie statków i okrętów oraz zasady bezpiecznego korzystania z kąpielisk.
Wzięły udział w interaktywnym opowiadaniu o przygodach Kapitana Złotko naśladując odgłosy przyrody (grzmoty, padający deszcz, szum fal). Wyławiali buty kapitana Złotko (gra zręcznościowa). Przygotowane przez nas letnie zagadki nie dla wszystkich okazały się proste, ale z pomocą kolegów wszyscy świetnie sobie z nimi poradzili. Po emocjonujących zadaniach, dzieci wysłuchały przygód Kapitan Gbura i jego papugi Zochy. Na zakończenie spotkania przedszkolaki w grupach ułożyły i pokolorowały puzzle przedstawiające łódeczki, które zostały w bibliotece rozweselając kącik dziecięcy.

środa, 6 czerwca 2012

W królestwie Króla Maciusia


Wczoraj odwiedziły nas dzieci z PM nr 77. Z okazji obchodów Roku Janusza Korczaka przedszkolaki poznały sylwetkę pedagoga i pisarza oraz jego najbardziej znanego bohatera literackiego Króla Maciusia I. Wspólnie z maluchami poznawaliśmy prawa dziecka, o które walczył Janusz Korczak.   
Dzieci ćwiczyły:
  • nazywanie i wyrażanie uczuć, zarówno swoich jak i innych  
  • budzenie i wyzwalanie spontanicznej radości poprzez zabawę.

Poznajemy losy Króla Maciusia

Wszyscy jesteśmy Królami Maciusiami

wtorek, 5 czerwca 2012

FINAŁ KONKURSU PLASTYCZNO-LITERACKIEGO

Dnia 4 czerwca 2012 roku w Filii nr 3 przy ulicy Osiedlowej 6 odbył się finał konkursu ogłoszonego z okazji obchodów Roku Janusza Korczaka Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat.
Organizatorami konkursu były Filie nr 3, 4, 6, 14, 18, 25, 28 oraz Dział Udostępniania Miejskiej Biblioteki Publicznej Łódź-Bałuty.
Konkurs składał się z dwóch etapów. Do pierwszego etapu zakwalifikowali się uczniowie klas IV-V Szkół Podstawowych nr 24, 35, 54, 55, 58, 122, 153, 184 oraz Dom Dziecka nr 4. Wykonali oni  w zespołach 2-3 osobowych prace plastyczne w formie albumu poświęconego sylwetce Janusza Korczaka. Komisja Konkursowa do drugiego etapu zakwalifikowała 6 drużyn ze Szkół Podstawowych nr 35, 55, 122, 153, 184 i Dom Dziecka nr 4.
Drugi etap konkursu, który był jednocześnie finałem składał się z pięciu konkurencji: krzyżówka, puzzle, zaproszenie na spotkanie autorskie, pytania ustne i malowanie portretu Janusza Korczaka na balonie.
Po wyrównanej walce uczestników Jury w składzie: Dyrektor MBP Łódź-Bałuty Joanna Bryszewska, Instruktorzy MBP Łódź-Bałuty Monika Kubik oraz Maria Wójcik przyznało:
I miejsce - drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 55 w Łodzi
II miejsce - drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 35 w Łodzi
III miejsce - drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 184 w Łodzi
IV miejsce - drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 122 w Łodzi
V miejsce - drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 153 oraz Dom Dziecka nr 4 w Łodzi.
Nagrody w konkursie ufundowała Dyrektor MBP Łódź-Bałuty Joanna Bryszewska.
Konkursowi towarzyszył słodki poczęstunek, a uczestnikom w przerwie czas umilały bibliotekarki, które nawiązując do obchodów XI Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, czytały książki.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom i opiekunom za udział.

                                       ZAPRASZAMY DO BIBLIOTEK BAŁUCKICH!

Tradycja i nowoczesność w bibliotece

W dniu 31.05.2012 odbyła się lekcja z uczniami Gimnazjum nr 10. Podczas spotkania młodzież poznała historię książki i bibliotek oraz obejrzała przedwojenne słowniki i encyklopedie znajdujące się w naszych zbiorach. W trakcie ćwiczeń z posługiwania się katalogiem elektronicznym gimnazjaliści poznali kryteria wyszukiwania potrzebnej książki. Wyszukiwanie okazało się bardzo proste i wszyscy uczniowie odnaleźli wytypowane pozycje.